NE olvass el, ha konkrét webshop/honlapkészítés, weboldal fejlesztés árak iránt érdeklődsz, mert…

… elmegy vele 30 perced, amit izgalmas sorozatok nézésére is fordíthatsz. Amúgy is meg fogod tapasztalni ezek töredékét, 10 év alatt csöpögtetve, csak sok tanuló pénzre, időre, energiára és bosszankodásra lesz szükséged. Sok sikeres vállalkozást építettünk fel online, több mint 10 év alatt és összeírtam az esszenciát:

Ezekre a kérdésekre keressük a választ és meg is találjuk

Milyen weboldalkészítés árak vannak ma a piacon és miből tevődnek ezek össze tételesen? Milyen egyéb költségek merülnek fel a honlapkészítés kapcsán, beleértve a marketinget, SEO-t? Ugyanis azzal, hogy kész a honlapod semmi nem fog történni. Látogatókat kell rá varázsolnod.

Hogyan csökkenthetők a honlapkészítés árak? Mire ügyeljünk árajánlatkérés előtt? Mi az, ami felesleges pénzkidobás? Milyen érv szól az olcsó, illetve profi weboldal készítés mellett pro és kontra és Neked melyikre van szükséged? Ha kész a honlap, mennyibe kerül a frissítése, módosítása?

Minden (honlapkészítő) cég a saját paripáját dicséri 

Kidomborítja egyoldalúan csak a pozitív vagy csak a negatív érveket, amik természetesen őket szolgálják. Pedig minden rosszban van valami jó és ebből következik, hogy minden jóban van valami rossz, ha más nem, akkor például a weboldalkészítés árakat illetően a magas ár… Ez neki jó, és Neked?

Az egyik honlapkészítő cég a weboldalkészítés árak esetében leszólja az olcsó honlapot, mert a drágát akarja Neked eladni. Az olcsó weblapkészítés árat tartalmazó árajánlatot eléd varázsoló cég pedig a drágát szólja le, mondván a hülye is tud drágán vásárolni. Mindenki a saját cuccát akarja eladni és a saját érdekeit nézi. Tedd Te is azt és tudd, hogy bármelyik megoldás jó lehet Neked.

Egy komoly cégnek szüksége van honlapra, mellyel pénzt lehet keresni

Gondolom, ezt nem kell túlmagyarázni, különben éppen most nem ezt a sort olvasnád el és profi weboldal tervezés és készítés iránt érdeklődsz, ezt szeretnéd a leggyorsabban és legolcsóbban megkapni.

Jól tudod, hogy ma már egyetlen cég sem engedheti meg magának, hogy ne rendelkezzen saját honlappal. Ezért első lépésben fontos, hogy a honlapkészítés árakat áttanulmányozzuk, mert 100 e Ft-tól a több millió forintos weboldal készítés árakkal találhatjuk magunkat szemben.

Jóformán minden információ fenn van már az interneten az ismeretterjesztéstől a nyelvtanuláson át a művészetekig, tudományokig, különféle kurzusokon át, stb. Sokan akár kevés munkával, vagy szinte passzív jövedelmet is biztosítva maguknak, például egy automatizált, lépésekből elsajátítható tudásanyagot adnak át vagy webshopot üzemeltetnek.

Léteznek egyéb speciális honlapok, amikbe komolyabb egyedi weboldal fejlesztés van integrálva. Példának okáért számlázó szoftverek, intelligens kereső megoldások, ahol különféle, mondjuk biztosítási ajánlatokat szűr ki a rendszer személyre szabott módon.

Ezek a honlapkészítés árába bele vannak kalkulálva és ilyen esetben egyedi céges honlapkészítésről beszélhetünk, amit általában a végén egy honlap tesztelés is követ, hogy biztosak lehessünk abban, hogy minden funkció megfelelően működik.

Milyen rendszerekben gondolkodhatsz a weboldalkészítés árak kapcsán, amivel akár 50-70%-ot is megspórolhatsz? 

1. Egyedi fejlesztésű honlapkészítés 

Ez a 0-ról lefejlesztett honlapkészítést jelenti, ami teljesen a Te igényeid alapján készül el. Ebben az esetben általában függeni fogsz az adott honlapkészítő cégtől, mert ő ismeri pontosan a sok ezer soros kódot, illetve összefüggéseket, amivel megírja a honlapodat. Több idő elkészíteni és drágább is ez a megoldás.

Cserébe hatékonyabb a kódolás (sokszor gyorsabb a betöltődés), nehezebb feltörni, mert nem egy népszerű, nyílt forráskódú (értsd bele lehet látni) rendszer, bár azokra is vannak védelmi megoldások. Ha például egy nagyon egyedi weboldalfejlesztésre van szükség, mondjuk egy számlázó rendszert szeretnél, vagy kimondottan egyedi struktúrához ragaszkodsz, akkor ez jó megoldás lehet.

Ha nem gond, hogy sok pénzbe kerül, hosszú távon gondolkodsz, és az oldal betöltődés gyorsasága kifejezetten fontos, akkor szintén érdemes ezen elgondolkodni. Bár a gyorsítás kapcsán vannak jó megoldások például a WordPress esetében is, ha az ember egy jó grafikai sablont választ és nem teszi tele 40-50 pluginnal a weboldalát, ami lelassítja…

Régen csak ilyen honlapok voltak. De idővel a honlapkészítő cégek rájöttek arra, hogy felesleges mindig a 0-ról megírni a kódot, fel lehet használni egyes sablon elemeket, így hamarabb és olcsóbban elkészíthető a honlap.

Mindenképpen ragaszkodj admin felülethez, különben minden módosításért a jövőben fizetned kell majd a webfejlesztőnek, aki lehet, hogy éppen nem ér rá, mert Honoluluban nyaral.

2. Legnépszerűbb, például a WordPress tartalomkezelő rendszer, mely jóval olcsóbb

Létrejött egy közösség, amihez bárki csatlakozhat és lefejleszthet bővítményeket (pluginokat), amiket nem kell leprogramozni mindig, hanem ugyanabba a nyílt forráskódú rendszerben bekapcsolhatóak. Egy részük pénzbe kerül, de vannak ingyenes megoldások is.

Ezáltal mindenki ugyanazt a keretrendszert használja és rengeteg leírás, videó, fórum érhető el a témában, ahol segítséget kaphatunk. Nyilván nem várható el, hogy élete végéig valaki ingyen fejlessze, frissítse ezeket, így a komolyabb pluginok, grafikai sablonok pénzbe kerülhetnek, ami lehet egyszeri vagy folyamatos kiadás.

Cserébe kapunk supportot, javítják a hibákat és fejlesztik a plugint. Sőt, ez a honlap megjelenésére is igaz. Itt is vannak ingyenes és pénzes grafikai sablonok, amik a honlap kinézetét adják. Ha valaki üzemeltet egy webshopot és pénzt keres vele, teljesen érthető, hogy aki lefejlesztette ezeket a pluginokat, grafikai sablonokat ő is szeretne pénzt keresni vele.

Az üzleti modell lényege, hogy a honlapkészítő cég, automatizáltan több embernek is eladja a sablont, így jóval olcsóbban adhatja, mintha egyesével kellene mindenkinek megvennie és felépíteni külön-külön.

A honlapkészítés ára tehát nem a WordPress megvásárlását jelenti, mely bárki számára ingyenesen elérhető, hanem azt a munkát, amivel a honlapokat a honlapkészítő cég, illetve a webfejlesztő lefejleszti, összerakja. Írhat ő is külön plugint egyes funkciókra, vagy be is kapcsolhatja azokat.

A WordPress tartalmazza az admin felületet és kezdetben blogolásra hozták létre. Ma már lehet sima honlapként használni, de webáruházat is készíthet belőle a webfejlesztőd. Tehát egyszerre lehet rajta blogolni, kereskedni, vagy csak szimpla honlapként használni.

A WordPress hátránya, hogy könnyeben fel lehet törni, de erre is vannak megoldások és fontos, hogy karbantartsuk, rendszeresen frissítsük a honlapunkat.

3. A kettő keveréke

A weblapkészítés ára tehát függ attól, hogy milyen rendszert használunk, de arra is van lehetőség, hogy alapnak a WordPress-t használjuk és belefejlesztünk olyan egyedi funkciókat, amikre éppen szükség van. Nagy hírportálok is előszeretettel csinálják ezt. És a Fehér Ház is WordPress-t használ.

Természetesen ez nem azt jelenti, hogy ez a legjobb honlapkészítők által használt megoldás. Az adott céltól, technológiától, büdzsétől függ, hogy melyiket érdemes választani. És a WordPress-en kívül más nyílt forráskódú platform is van, példának okáért a Drupal vagy Joomla.

4. Bérelhető webáruházak

Arra is van lehetőség, hogy folyamatosan, havi díj fejében kapjunk egy profi webáruházat. Ezáltal nem kell megvásárolnunk és kifizetnünk a honlapkészítés árat. Bizonyos esetekben ez is lehet jó megoldás, melyről még írok ebben a cikkben.

Alapvető elvárások, melyeket a honlapkészítés árak tartalmaznak

  • Reszponzivitás: desktopon, tableten, mobilon is megfelelően működjön a honlap a legnépszerűbb böngészőkben.
  • Gyorsaság, illetve core web vitals tényezők: ez SEO szempont és rangsorolási tényezőnek számít.
  • Letisztult, impozáns design.
  • Admin felület, hogy Te is tudd módosítani a honlap tartalmát.
  • SEO funkciókhoz történő hozzáférés: cím, leírás, kategóriák stb. kialakítása.
  • Hacker támadás elleni védelem.
  • Korlátlan tartalom létrehozása (tárhely nagysága tud csak ennek keretet szabni).
  • GDPR-ral kompatibilis weblap, hogy ne kapj bírságokat.

Sajnos van olyan, hogy apróbetűs részből derül ki, hogy például nem tudunk korlátlan mennyiségű tartalmat létrehozni. Ezzel sincs gond, de érdemes ezt letisztázni a honlapkészítő céggel az elején, hogy a meglepetést meghagyjuk másnak.

Sok esetben az is előfordul, hogy több megoldásban kell gondolkodnunk. Például egy többnyelvű honlapkészítés áthidaló megoldása lehet, ha külön honlapot csinálunk mindegyik nyelvre. Ez könnyen SEO-zható és profi megoldás.

Ugyanígy jó megoldás, ha a mobilra leegyszerűsített változatú aloldalt készítünk el, hogy gyorsabban betöltődjön az oldal és így kényelmesebb legyen böngészni rajta. Ebben az esetben gyakorlatilag ha változik a tartalom, akkor duplán mind a két oldalt szerkeszteni kell.

Az asztali és mobil változat is készülhet. A honlapkészítés ára kapcsán érdemes erre is rákérdezni. Mivel inkább mobilt használunk internetezésre ma már, így ez is hangsúlyos lehet és profibb megoldás, mint önmagában a reszponzivitás.

Arra is van lehetőség, hogy egyes tartalmak, funkciók asztali gépen, tableten vagy mobilon megjelenjenek vagy ne jelenjenek meg. Ezeket érdemes előre tisztáznunk.

Konkrét weboldal készítés árak Budapesten, illetve online megrendelés esetén

Ha a honlapkészítés árak iránt személyesen érdeklődve egy budapesti irodában szeretnénk informálódni, akkor elképzelhető, hogy nagyobb árat kell fizetnünk, mintha online elérhető irodával tárgyalnánk. Ez esetben ugyanis nem kell irodát bérelnie, rezsit fizetnie a vállalkozónak és finom kávéval kínálnia Téged.

Ráadásul minden elintézhető (általában gyorsabban) telefonon és online az elektronikus számlázás, szerződések korában. Átlagosan elmondható, hogy egy egyszerűbb, pár menüpontból álló weblapkészítés ára a piacon 150-200 e Ft-tól indul és elérheti akár az 1-2 M Ft-ot is. Természetesen a honlapkészítés árat befolyásolhatja sok minden.

Természetesen, ha Te szeretnél személyesen tárgyalni, és nem gond, hogy emiatt többet kell majd fizetned, akkor neked ez lesz a jó döntés. Informálódni azonban könnyen lehet a honlapokon, ehhez már nincs szükség katalógusokra, illetve nem feltétlen kell minden ügyféllel ugyanazt átbeszélni. Ezzel mindenki időt spórolhat meg magának.

Ha példának okáért speciális funkcióról, vagy többnyelvű honlapról beszélünk, esetleg nagyobb tartalmat kell megjeleníteni, komolyabb képgaléria segítségével, sőt ha az adott képeket is meg kell vágni, szerkeszteni kell, akkor az ár magasabb lesz, mert több munkával jár.

Ráadásul lehet jóval nagyobb eltérés is az árakat illetően, mert arra is volt már példa, hogy a pár menüponttal rendelkező honlapkészítés ára több millió forintra rúgott. Ezek általában ritka kivételek. És nem mindegy, hogy a weboldalkészítés ára WordPresst vagy egyedi weboldalfejlesztést takar.

A weboldalkészítés óradíja minimum 5-10 e Ft-ra tehető, de inkább a 10-50 e Ft tűnik reálisnak a webfejlesztést illetően. Emellett számolnunk kell még évi min. pár ezer Ft-os domain név fenntartás díjával (általában 2-3 e Ft / év) és a tárhelyért is fizetnünk kell, ami évi kb. 20 e Ft-tól indul és akár több százezer Ft is lehet (tárhely nagyságától is függ).

Olyan domain nevet válassz, ami jól kifejezi azt, amit csinálsz és jó márkanévre utal, nem bonyolult, könnyen megjegyezhető. Ez ma már fontosabb, mint az a SEO szempont, hogy a kulcsszó benne legyen. Természetesen a saját nevedre regisztráld a domain nevet és ne a honlapkészítő cég nevére.

Ha magyar piacra készülsz, akkor a .hu végződést válaszd lehetőleg, ami a hatékony SEO miatt is fontos. Nem mindegy, hogy hol van a szerver, ami a honlap gyorsasága miatt lényeges. Rendszeresen csinálj teljes back up-ot a honlapról (ne csak inkrementális mentést, azaz a módosításokat mentsétek le) és olyan tárhelyszolgáltatót keress, ahol megfelelő a support.

Az SSL tanúsítvány sok helyen ingyen beszerezhető, de itt is a csillagos ég a határ és akár 90-100 e Ft-ot is elkérhetnek érte évente. AZ SSL tanúsítvány ma már alap SEO szempontból is. Ennek köszönhető, hogy titkosított hálózaton keresztül kerülnek elküldésre az adatok a honlapon.

Az SSL tanúsítvány tehát az adatvédelem és a biztonság miatt is fontos. Könnyebben lefülelhetőek a beküldött adatok, ha ezzel nem rendelkezünk. A böngészőben a website címénél a https:// a nyerő, ilyenkor egy zárt lakat is megjelenik a képernyőn. Így tudod ellenőrizni a dolgot. Amit el szoktak felejteni ilyenkor elmondani, hogy ennek minden aloldalon működnie kell, nemcsak a fő index oldalon.

Az ingyenes SSL tanúsítványnál arra figyelj, hogy tényleg automatikusan megújul-e és elérhető-e a support. Bár ezt a hosting szolgáltató szokta figyelni. Sokan rábeszélnek/lebeszélnek erre/erről vagy arra/arról a szolgáltatásra/szolgáltatásról, mert az az érdekük, hogy azt értékesítsék, amijük van és ne pedig azt, amire szükséged van, mert azzal nem rendelkeznek… Ne hagyd magad!

Dönthetünk úgy is, hogy bérelhető webshopot választunk, aminek az ára nagyjából havi 5-10 e Ft-tól 30 e Ft-ig terjedhet.

Kiegészítésként a weboldalkészítés árak Budapesten vagy online a konzultációt illetően akár az 50 e Ft-ot is elérhetik óránként. Természetesen sok esetben ezért nem kell fizetni. Maga a projektmenedzsment, weblaptervezés, UX tervezés és a drótváz elkészítése (wireframing), webfejlesztés 5-10 e Ft-tól akár 25 e Ft / óradíjon fut. Általában az UX tervezés, kutatás tervezés ára a magasabb.

Az UX (felhasználói élmény) tervezés nagy vonalakban abból áll, hogy a grafikus meghatározza a célcsoportot, elemzi a versenytársakat (pozitívumok, negatívumok alapján) és ez alapján ötletel. Ennek elég nagy a büdzséje.

A drótvázkészítés professzionális weboldal készítés során alapvető igény. Vázlatos formában a webdesigner fekete-fehér színben megtervezi a honlap felépítését. Segít abban, hogy vizuálisan is lássuk a struktúráját az adott honlapnak. Ez plusz költség, de az elején könnyebb ezt, mint a már meglévő honlapot módosítani.

Az egyedi webdesign árak 200-500 e Ft-tól indulnak és projektfüggőek. Nem mindegy, hogy mennyi aloldalt és hány verzióban kell megtervezni. Egy profi grafikai sablon is jó megoldás lehet, ami teljesen megfelel a legújabb trendeknek, szép letisztult.

Mivel ezeknek a tartalma teljesen megváltozik, sőt a színeket, betűtípust és méretet is természetesen megváltoztathatjuk, így nem fenyeget minket az a veszély, hogy ugyanúgy néznek majd ki. Sőt, sok esetben nem is látszik, hogy egyedi webdesign fejlesztésről van szó, így sok esetben felesleges emiatt több pénzt kiadni.

Egy meglévő grafikai sablon 10-60 e Ft között elérhető. Sok száz profi sablon közül választhatunk WordPress rendszer esetén, de arra ügyeljünk, hogy olyan cégtől vásároljunk, amelyik megfelelő supporttal rendelkezik. És arra is figyeljünk, hogy kell-e (még)  havi vagy éves díjat fizetnünk, meddig tart a support stb. Bár a hibákat korlátlan ideig lehet jelezni általában.

A lényeg, hogy a sablon fejlesztését, frissítését ne hagyják abba, mert akkor másikra lesz szükség idővel. Az is bekövetkezhet, hogy újra kell készíteni a weblapot. A másik fontos szempont, hogy milyen szerkesztővel kompatibilis a sablon (mit lehet vele megvalósítani), ha később szerkeszteni szeretnénk magunknak a honlapot, illetve a sablon elemeit képező pluginokért kell-e külön fizetni. Ha igen, akkor milyen gyakran?

Összefoglalva, egy egyszerűbb céges weboldal 150-300 e Ft-tól érhető el a piacon, egy webáruház pedig 400-500 e Ft-tól indul. 

A GDPR-ról sem szabad megfeledkeznünk. Kötelező minden honlapon az adatkezelési tájékoztatót feltüntetni. Ezt általában az ügyvédek éves havi díjért szokták vállalni: 20-30 e Ft-tól indulnak a csomagok árai, de ebben az ÁSZF is benne lehet.

Vannak olyan ügyvédi irodák, amik garanciát is adnak, azaz, ha hiányosság merül fel egy vizsgálat során, akkor díjmentesen képviselik az ügyfelüket és a bírságot is megfizetik helyettük. Egyébként sokan egy sablont vásárolnak meg és így egyszeri költség fejében szert tesznek adatkezelési tájékoztatóra, de ezt fontos megújítani, mert a GDPR is változott már az évek során…

A lényeg, hogy ezzel a költséggel is számolnunk kell és egyéb más jogszabályok is vannak, amik szintén kötelező érvényűek és a honlapunknak meg kell ezeknek felelniük.

A honlapot később tovább kell majd fejleszteni, így a legpraktikusabb, ha olyan céget választunk ki, amelyik nemcsak elkészíti a honlapot, hanem ha szükséges, akkor tovább tudja fejleszteni. Számunkra ő lesz a legjobb honlapkészítő.

A honlapfejlesztő árak szabadúszó webfejlesztő esetén 5-10 e Ft-tól kb. 15 e Ft-ig terjednek. Kisebb és közepes webfejlesztő ügynökség esetén 10-15 e Ft-os óradíj akár a 30-40 e Ft-ot is elérheti. Nagyobb webfejlesztő ügynökségnél pedig 30-50 e Ft is lehet óránként.

A honlapkészítés árak között miért ilyen nagy a szórás?

Egyrészt szabad a piac, nincsenek kőbe vésve az árak. Előfordulhat az is, hogy közvetítők vannak az ügyletben, ahogyan egy komolyabb nagyobb ügynökségen belül az ügyfélkapcsolatos (tanácsadás, árajánlatkészítés, szerződéskötés), fejlesztő, grafikus, könyvelő munkáját is külön-külön meg kell fizetni az ügyvezetővel együtt. És akkor még nem beszéltünk a marketinges közvetett munkájáról és marketing, illetve cég adó és egyéb költségeiről.

De „kereskedhet” együtt egy szabadúszóval is egy ügynökség vagy cég, mely során egy 0-át hozzáír az árajánlat végére és eladja a honlapkészítő munkáját busás közvetítői díj fejében. Emellett a technológia is meghatározhatja az árat. A nagy kreatív ügynökségek pedig a nagy cégek áraihoz szoktak hozzá. Kisebb cégek ezt nem tudják megfizetni.

Az is gyakran előfordul, hogy marketing ügynökségként indul el egy cég, aztán a kisebb ügyfékkör miatt a tevékenységét bővíti és a honlap fejlesztést is bevállalja, de ehhez nem ért annyira, mint egy szabadúszó, aki csak azzal foglalkozik, aki azonban nem ért a reklámhoz és emiatt nem találják meg.

Még egy közepes ügynökség is dobálózhat több millió forintos árajánlattal a honlapkészítés kapcsán. Ezen ne lepődj meg. És egy nagy médiaügynökség fogja a legmagasabb árat adni Neked. Azonban az árak mellett a minőségre is figyelj. Nyugaton jóval drágább a honlapkészítés ára, de a minőségi követelmény is magasabb.

A honlapkészítés WordPress segítségével sok esetben jó megoldás lehet, mert így nem kell 0-ról felépíteni a honlapot, hanem az alapok ingyen elérhetőek és sok ezer cég, honlapfejlesztő ismeri a rendszert, így nem vagyunk egynek kiszolgáltatva.

Ha egyedi arculattervezésre, dizájnra van szükség, akkor az minimum 100-200 e Ft-os többletköltséget jelenthet, de ez attól függ, hogy milyen arculati elemekről beszélünk pontosan. Átlagosan 500-900 e Ft közötti költséggel kell kalkulálni egyedi dizájnnal rendelkező céges honlap esetén.

Webshop esetén bérelhetjük is a honlapot, ami ugyan korlátokhoz kötheti a funkciókat, de általában a legfontosabb dolgok beállíthatók. Hosszú távon azonban a weboldalkészítés árának a többszörösét is kifizethetjük, de teszt gyanánt jó megoldás lehet.

Ami a hosting szolgáltatás árát illeti, azért ilyen nagy az árbeli különbség, mert többféle szolgáltatást is kaphatunk a különféle csomagokban. Például benne lehet az SSL tanúsítvány, a nemcsak írásban, hanem telefonon is elérhető ügyfélszolgálat fenntartásának a költsége.

Elképzelhető, hogy automatikusan több back up-ot készítenek el a számunkra. Amik ráadásul nemcsak (honlapmódosítások mentését) inkrementális mentést tartalmaznak, hanem teljes back up-ot.

Létezik ezen kívül speciális dedikált szerver a technológiát illetően, így ez is meghatározó lehet az árszabásnál.

A weblapkészítés árak esetében ez átverés a köbön?

Ne tévesszenek meg a weboldalkészítés árak kapcsán a belépő (csomag) árak, mert ezek rendszerint nagyon alacsonyak és csaliként funkcionálnak. Emellett gyakran előfordul, hogy a webfejlesztő még nem áll a helyzet magaslatán és mindent megígér és aztán rájön, hogy nem fog tudni segíteni, így gyorsan lelép.

Ilyenkor az ügyfél átpártol egy ügynökséghez, de ott is tapasztalhat negatív dolgokat (például kevés egyéni figyelmet, bánásmódot). Ezért bármelyik szektorban találkozhatunk kóklerrel.

Nem egyszer jöttek olyan ügyfelek hozzám, akik akkor tudták meg tőlem, hogy a honlapjukon lévő grafikai sablon vagy plugin nem jogtiszta, így frissíteni sem lehetett azt. Állítólagosan karbantartott honlapoknál is voltak a dashboard-on piros üzenetek, amik hónapok óta jelezték, hogy problémák vannak…

Na, de minden szakmában vannak jó és kevésbé jó (szándékú) szakemberek. Nincs kamara, ami rendszabályozná ezt a piacot. Ezért belefuthatunk weblapfejlesztők terén is rossz megoldásokba. Ilyenkor ugyanazt a grafikai sablont több ügyfélnek eladják!

Az is elképzelhető, hogy ha szabadúszót bízol meg vagy ügynökséget, akkor is ugyanaz a személy fogja elkészíteni a honlapodat, legfeljebb a közvetítés miatt plusz költséget számolnak fel. Sok esetben nem meghatározható konkrétan a munka nagysága, mert többféle technológia és tudás találkozik egymással, ami tetszőleges áron eladható.

Az interneten a weboldal fejlesztés árak sokszor 70-75%-ban hiányoznak. Ennek lehet az az oka, hogy minden projekt más és akár többször annyi munkát generálhat egy olyan ügyfél, aki nem tudja mit akar, ötször kell megkérni, hogy küldje el az infót, mindent külön el kell neki magyarázni, mert nem hajlandó a tájékoztatót elolvasni stb.

Sok esetben a weblapkészítés egy közös, kreatív folyamat, ahol fontos az együttműködés hatékonysága, amik emberi tényezőkön múlnak. Egy ismeretlen emberrel alkotni nem mindig könnyű, így a weblapfejlesztőket is meg lehet érteni.

Az ügyfél nem tudja esetleg, hogy mit akar pontosan és mik a lehetőségek. A honlapkészítő ezt tudja, de nem ismeri az ügyfelet és az adott iparágat. Ezt a kettőt össze kell hozni egymással. Emellett sokan megpróbálják a legtöbbet kihúzni az ügyfélből a pénz terén. Elvégre ez üzlet és szeretne mindenki jól járni…

Sokszor a sok apró költségek hosszú távon tetemes összeget tehetnek ki. És hallani olyan történetet is, hogy szándékosan rejtettek el hibákat a honlapon, hogy az ügyfél felkeresse újra a honlapfejlesztőt és fizessen neki a javításért. Ez jogilag is aggályos…

Az azonban előfordulhat, hogy a honlapkészítés során változnak az igények, vagy valami nem kompatibilis egymással és szükség van újabb pluginok megvásárlására. Ezeket is bele kell kalkulálni az árba, ahogy egy építkezés is általában mindig drágább lesz, mint amiről eredetileg szó volt…

Arra is érdemes figyelni, hogy a konkrét igényeid valóban megfogalmazásra kerülnek-e az árajánlatban. Ez ugyanis egy szerződésként fogható fel, mely mind a két felet védi. Például, találkoztam olyan ügyféllel, aki a honlap átadása után azt hitte, hogy ingyen és bérmentve ki lesz képezve, mint webfejlesztő.

Szerencsére az árajánlatban küldött levélben tudtam hivatkozni arra, hogy nem oktatással foglalkozunk, hanem weboldalkészítéssel. Az egy másik sátor… Szerintem irreális elképzelés, hogy az ügyfél, akinek ráadásul sokszor egy-egy e-mail csatolmány elküldése is problémát jelentett, ingyen és bérmentve szakmát is kap a kezébe és többé fejlesztőre nem lesz szüksége.

Tehát olyan dologra hivatkozni, ami nincs benne a honlapkészítés árakat tartalmazó árajánlatban, szerintem nem fair. Hiszen az sem szerepel benne, hogy egy BMW-t adunk ajándékba, mert ezzel az erővel azt is számon lehetne kérni.

Nyilván néhány dolgot meg lehet mutatni az ügyfélnek, de az oktatás azzal kezdődik, hogy felméri az illető tudásszintjét, mely különböző az emberek esetében. Ezért ezt előre kell tisztázni. Rengeteg cikk, videó érhető el díjmentesen példának okáért a WordPress kapcsán magyarul, angolul, így ezért pluszban pénzt fizetni felesleges.

Aki pedig valamilyen oktatást is ad, az nyilván ezt az árat is belekalkulálja a weboldal készítés árába, még ha díjmentesen biztosítja is azt. Szerintem azt érdemes értékesíteni az ügyfélnek, amire ténylegesen szüksége van, mert így lesz maximálisan elégedett.

Például sokszor döbbentek meg a leendő ügyfelek, mikor vírusos WordPress oldaluk kapcsán ingyenes megoldásként a back up visszatöltését javasoltam. Mások ezzel ellentétben 30-100 e Ft-ot is el akartak kérni. Más kérdés, hogy utána a biztonság kialakítása és a megfelelő karbantartás nagyon fontos, hogy ne fertőződjön vissza a honlap…

A weboldal készítés árakat illetően mindig tételes árajánlatot kérj. Ezáltal jól átláthatóak, összehasonlíthatóak az árak egymással és akár úgy is dönthetsz, hogy egyes elemeket nem rendelsz meg.

Fontos tisztázni, hogy a tartalmat Te küldöd el a weblapfejlesztőnek, aki feltölti azt a honlapra a kérésednek megfelelően. Van olyan cég, amelyik a tartalom előállításában is segít: szövegírás, képek megkeresése, vágása, szerkesztése stb.

Sőt, akár a marketingterv alapján mindenben a rendelkezésedre áll, elég, ha rendelkezel egy menő, piacképes termékkel vagy szolgáltatással. Sok ilyen céget segítettem már felépíteni.

Ebben az a jó, hogy minden összhangban van egymással és nem kell 4-5 külön céget megbízni, akik elcsúszhatnak időben, koncepcióban, hiszen nem dolgoztak még sosem együtt, és a felelősségpasszolás is bekavarhat…

Arra is figyelned kell, hogy a weboldal fejlesztés során csak jogtiszta képekkel és egyéb tartalommal dolgozzál. Például professzionális ingyenes vagy fizetett képeket itt tudsz elérni. Ha mintaoldalakat használtok, akkor idővel azokat a tartalmakat is le kell törölni.

Előfordul, hogy néhány mintaoldal, kategória fenn marad, mert nem volt rá szükség és évekig bekavar a SEO-ba is, mert a honlap teljes minőségi mutatóját lerontja.

Az olcsó honlap és a profi weboldal készítés csapdája

Mivel számtalan tényezőtől függ a dolog, így óvatosan hasonlítsd össze egymással a dolgokat. Vannak alap igazságok, de minden helyzet más. Például sokszor egy lelkes amatőr dolgozhat olcsóbban (értsd pályakezdő, és minden profi így kezdi), mint egy tapasztalt, de „futószalagon működő” jó weblapfejlesztő, aki kiégett.

És az is lehet, hogy bénázik a kezdő webfejlesztő és a profi kisujjból kirázza. Ezen kívül minden szentnek maga felé hajlik a keze. Ezért azt nézd meg, hogy Neked mik az igényeid: például kevesebb az időd a részletekkel foglalkozni, de hajlandó vagy ezért többet fizetni, hogy más ezt megtegye helyetted? Vagy fordítva?

Csak „bekóstolnád” a piacot és nincs szükséged profi weboldal készítésre, mert még nem tudod, hogy lesz-e belőle deal? Biztos vagy benne, hogy hosszú távon x dologgal akarsz foglalkozni, megtaláltad a piaci rést, vagy csak küldetés, nem a pénz dominál, lásd személyes oldal stb.?

Ebben az esetben profi weboldalra lesz szükséged, mert a cégedet, Téged ezzel fogják azonosítani. Ez ugyanígy igaz a webshopokra is. Ne egyből feltétlen profi webáruház készítés iránt érdeklődj, ha még csak teszt üzemmódban vagy.

Hidd el, hogy ha valami működik, akkor az nem az apróságokon fog múlni. Ráadásul később is adhatod a fejed profi webshop készítésre. Sőt, ilyenkor már az ügyfelek véleményét is figyelembe veheted.

Ha nagyon olcsó weboldalkészítési árakkal találkozol, akkor nem várhatsz prémium minőséget. És ez a kiszolgálásra is vonatkozhat. Nem lehet olcsó az, amit nagy gonddal, sok minőségi munkával lehet elkészíteni. Különben tönkremenne a honlapkészítő cég, vagy belépne a Máltai Szeretszolgálatba. Ez üzlet…

De ez nem hiba. Az olcsóság is fontos szempont lehet, csak tudd, hogy ennek mi az ára. Például, ha valaki 100 e Ft-ért készít el egy honlapot, akkor hányat kell elkészítenie, hogy megéljen belőle? Levonjuk belőle az esetleges grafikai sablon árát, adót, marketing költséget, rezsit, könyvelői stb. költséget és máris azt látjuk, hogy havi 10-20 honlapot kell ehhez felépíteni.

Feltéve, hogy megérje vállalkozni és megkeresd áfamentesen egy kisadózó bevétel legalább háromnegyedét (természetesen ez csak viszonyítás miatt írom, nem KATA-s vállalkozásra gondolok, mely során többnyire csak magánszemélynek számlázhatsz).

Szerinted, ha ügyfelekkel kell kommunikálni, árajánlatot írni és adminisztrációt készíteni, valamint emellett 1-2 naponta egy új honlapot fel kell húzni, mely kapcsán lesz korrektúraforduló, honlaptesztelés, akkor mennyi idő marad Rád? De ha ez csak egy próba részedről egy üzlet kapcsán (nem szánsz rá sok pénzt), akkor ez is lehet egy jó megoldás. Miért ne?

Persze, amikor egy honlapfejlesztő cég azt is rossznak tartja, hogy más akár 2-3 napon belül elvégzi a munka nagy részét a weboldalkészítés során, és az is rossz ha várni kell rá, akkor erre azt mondom, hogy ez projektmenedzsment kérdése. Miért ne dolgozhatna egy profi csapat egyszerre egy honlapon akár hétvégén is?

A határidő fontos, de nem egyoldalúan

A határidőt pedig sokszor azért tartják be nehezen a profi weblap készítést végző cégek, mert sok ügyfél nem vehető komolyan. Érdeklődik, kap egy árajánlatot, a honlapkészítő cég biztosítja a szabad kapacitást, aztán választ sem kap. Utána egyszer csak azonnal kell neki a honlap (tisztelet a kivételnek).

Ezért érhető, ha a webfejlesztő sem szeretne két szék közé ülni és, amíg nem kapott előleget nem veszi komolyan az érdeklődőt, mert nemcsak az egyik félnek kell korrektnek és megbízhatónak lennie. Persze a másik oldalról is hallani olyat, hogy eltűnik a honlapkészítő, mint a kámfor…

Ha az ügyfél hónapok múlva adja le az elképzelését, vagy módosítással kapcsolatos észrevételeit és ezért beelőzi egy másik ügyfél, az is érthető. Éppen ezért ezeket előre le kell szervezni és oda kell egymásra figyelnünk. Ez nemcsak száraz üzlet, hanem ismeretlen emberek kezdenek el együtt dolgozni a weblapkészítés során, akiknek különféle szokásaik vannak.

A weboldal karbantartás árai

Már a honlapkészítés előtt érdemes nemcsak az egyszeri, hanem a folyamatos költségeket is megvizsgálni. A felhőben működő előfizetős honlapok esetében általában a csomagár tartalmazza a hosting szolgáltatás és karbantartás árát is,  hiszen itt ugyanazt a zárt rendszert használja mindenki.

Ezek általában elég biztonságosak, de sokszor korlátozottak a lehetőségek. Ezzel akkor lehet probléma, ha később úgy alakul, hogy tovább fejlesztenél, de nem fogsz tudni tovább nőni és elölről kell kezdeni a honlapod felépítését.

A jó oldala az, hogy a frissítés és karbantartás automatikusan jár. Egyedi weboldal fejlesztés vagy WordPress honlapkészítés ár mellé azonban bele kell kalkulálnunk a karbantartást is. Ez azt jelenti, hogy folyamatosan frissíteni kell a rendszert és figyelni arra, hogy nem került-e feltörésre a honlap.

A nyílt forráskód miatt a WordPress könnyebben feltörhető, függetlenül attól, hogy a legnépszerűbb megoldás a honlapkészítést illetően. Általában min. 5-10 e és 30 e Ft / hó között kell fizetni a karbantartásért, de ennek a költsége lehet több százezer Ft-os költség is. Azért ilyen nagy a különbség, mert az egyes csomagok más-más szolgáltatást tartalmazhatnak és a honlap nagysága is meghatározó.

Sok esetben a teljes, rendszeres back up elkészítése is benne van az árban, illetve az elavult pluginok cseréje, a honlap rendszeres átvizsgálása a vírusokat, malware-eket illetően, és természetesen a frissítés. Sokszor tovább kell optimalizálni az oldalt, és meg kell szüntetni a biztonsági réseket is.

Mire figyelj, ha weboldalkészítés árak iránt érdeklődsz?

A webfejlesztő szolgáltatásait nézd át. Ne a „Tisztelt Hölgyem/Uram” megszólítást használd és küldd el tíz helyre ugyanazt a levelet. Elképzelhető ugyanis, hogy ha Te sem szánsz 5-10 percet a saját projektedre, akkor ő sem fog.

Az „ingyen” munkára, ami többnyire grafikai tervezés kapcsán szokott felmerülni multis környezetben, csak egy nagy múltú, komoly cég jogosult. Azonban nem biztos, hogy érdekli az adott grafikust, webfejlesztőt a munka, amire többen is jelentkeznek, és ha nem ő nyeri meg a projektet, akkor feleslegesen dolgozott.

Ez kezdő szakembereknél jó megoldás lehet, akiknek szüksége van munkára, referenciára. Bár ebben az esetben is inkább ő keresi meg az ilyen jellegű lehetőségeket és nem fordítva. Amíg a zöldséges sem adja ingyen a portékáit, addig nem biztos, hogy érdemes megkeresni egy céget, hogy „Gyere dolgozz ingyen, versenyezz a többiekkel, akiket még megkeresünk, aztán majd meglátjuk, hogy akarunk-e fizetni érte”.

Arról nem is beszélve, hogy ízlések és pofonok különböznek egymástól és sokszor előfordul, hogy az első 3 embernek tetszik a kész produktum, de a többi ember véleménye az ízlésével együtt eltérő…

Fontos, hogy egy nyelvet tudj beszélni a honlapkészítővel. Pontosan átlássa azt, hogy mire van szükséged. Nézd át a honlapkészítés referenciákat is, a róla szóló véleményeket. A szerződés részleteit. Nem biztos, hogy jó stratégia, ha csak az ár nagyságát veszed figyelembe.

Érdemes minden apró részletet előre tisztázni, hogy utólag ne érjen meglepetés. Írj össze mindent a weboldal fejlesztés kapcsán, ne csak szóban egyeztessetek. Ezzel sok félreértést lehet elkerülni. Ne felejtsd el jelezni, ha többnyelvű oldalban gondolkozol.

Hány aloldalban, menüben, mekkora terjedelmű tartalomban, egyéb funkciókban gondolkozol? Webshop esetén a termékek száma, variációk (például, méretük, színük alapján), fizetési módok (utalás, bankkártyás, utánvét) meghatározása, a kereső funkciójának a meghatározása is fontos.

Egyszer úgyis össze kell írnod, hogy mit szeretnél konkrétan és ezzel mindkettőtök idejét megspórolod. Ezért áttekinthetően, lényegretörően írj össze mindent.

Figyelj a határidőre is, egy komoly honlap elkészítése 1-3 hónapig is eltarthat. Persze ez attól is függ, hogy Te milyen hamar reagálsz és írod össze például a korrektúraforduló során a módosítandó tételeket, illetve a megrendelés után mikor küldöd el a weboldal fejlesztés kapcsán a konkrétumokat és a tartalmat.

A garancia is egy lényeges szempont lehet, bár a bizalom, a korábbi nyilvános visszajelzések többet érnek, mint egy szerződés, amit lehet, hogy csak pereskedés után lehet érvényesíteni, ami milliókba és több évbe kerülhet. Amikor egy webshopból rendelsz valamit, akkor is a vevők véleménye perdöntő lehet.

Sajnos garanciát hónapokig, évekig nem célszerű adni a szolgáltató részéről, mert a tárhely környezete, betelt kvóta, plugin frissítése mind okozhat problémát, hiszen a WordPress például egy élő rendszer, ami nap, mint nap frissül. A könyvelés szempontjából is egy leadózott év után pénzt visszakérni aggályos és komplikált folyamat.

Lehet ilyen fajta garanciát felajánlani a honlapfejlesztőnek, de valószínűleg így magasabb áron fog dolgozni és belekalkulálja ezt a tényezőt. Így is kettőn áll a vásár a weboldal fejlesztés és annak  szakszerű használata során. Miután kész a honlap a legjobb, ha tüzetesen mindent leellenőrzünk és azonnal jelezzük, ha valamilyen problémát észleltünk.

Az ingyenes és „túl” olcsó honlapkészítés trükkje

Tesztelési szándékkal csináltam honlapot ingyenes tárhelyen. A funkciók és a honlap sem működött mindig. Gondoltam elköltöztetem a honlapot, de erre nem volt lehetőség és kínáltak volna jobb megoldást, ha busásan fizettem volna érte.

Nyilván ingyen semmit sem várhatok el, azt sem, hogy válaszoljanak. Ezért ez sok esetben egy csali, aztán mikor bele toltad az energiát és kötődsz a honlaphoz, benyújtják a számlát. Ezért inkább gondolkozz reális weboldalkészítés árakban, mely mögött szerződés van. Főleg, ha nemcsak egy hobbioldalról van szó.

Hogyan csökkenthetők a weboldalkészítés árak?

Megvásárolható grafikai sablon 30-60 e Ft segítségével nincs szükség külön grafikai tervezésre. Ezáltal drótvázra sincs szükség, ami szintén plusz költség lenne, lásd honlaptervezés árak költségei. Ha grafikai sablonnal tudunk dolgozni és nincs szükség extra funkciókra, fejlesztésre, akkor pár aloldalas WordPress honlapkészítés viszonylag olcsón kivitelezhető, akár 150-200 e Ft-ból.

Ha azonban egyedi, profi honlapkészítésben gondolkodunk, amit külön le kell fejleszteni, akkor jócskán megnövekedhet az árszabás. A WordPress honlapkészítés árak általában a legkedvezőbb, ráadásul céges bemutatkozó honlapként, blog oldalként, webáruházként is bármikor továbbfejleszthetők.

Ezáltal szinte bármi kihozható belőlük. Ha egy profi grafikai sablon tud 5-6 variációt a menü megjelenésére, akkor ne ragaszkodjunk egy hetedikhez, melyet külön bele kell fejleszteni (óradíjban plusz pénzért) és a frissítés során akár rossz irányban meg is változhat a struktúrája.

Érdemes kisebb tartalommal rendelkező honlappal elindulni egy kezdő vállalkozás esetén, akár teszt jelleggel és utána a bevételből visszaforgatva bővíteni a honlap tartalmát, funkcióit, lásd honlapkészítés, webfejlesztés. Egy vállalkozásban, ha van fantázia, az úgyis megmutatkozik és visszaigazolja a piac.

Amikor honlaptervezés árak iránt érdeklődsz, akkor előfordulhat, hogy a (személyes) találkozás során a konzultációnak ára van. Ezt érdemes előre tisztázni mert, ha több helyről kérsz be árajánlatot és mindegyikért külön fizetned kell, akkor ez plusz költség lesz. Bár általában az online árajánlatkérésnek nem szokott külön díja lenni.

Nem muszáj egyből 3-4 nyelvben gondolkodni, sőt sok esetben teljesen felesleges. Duplikációval megoldható a többnyelvű honlapkészítés WordPress vagy más rendszerben, de a SEO-zását külön kell megoldani.

Ha pedig sürgősen szükséged van a honlapra és soron kívül szeretnéd ha azonnal kiszolgálnának, akkor ez sok esetben a weblapkészítés árában tükröződni fog.

Nyilván senki sem fog ingyen dolgozni, így a telefonálás, konzultáció, árajánlatkészítés díja legtöbb esetben bele lesz kalkulálva a honlapkészítés árakba. Ez sokszor azért nem igazságos, mert ha valaki 5 csillió helyről kér be árajánlatot és végül egyiket sem rendeli meg, akkor ezt egy másik ügyfél fogja kifizetni, aki esetleg csak néhány helyről kért be árat és végül az egyiket fizeti ki.

Ne csak a honlapfejlesztő szemszögéből gondold végig, hogy mire van szükséged. A legjobb, ha olyan szakemberrel tudsz beszélni, aki a teljes folyamatot átlátja marketing, webergonómia, SEO, webfejlesztés szemszögből egyaránt. Ezáltal nem kell felesleges vagy olyan dologra költened, ami nem kompatibilis egymással.

A weboldal készítés árakon úgy is tudsz csökkenteni, ha tényleg csak azt a funkciót rendeled meg, amire szükséged van. Másik megoldás lehet, ha kifizeted a honlapot és utána Te töltöd fel a tartalmat. A WordPress honlap kezelése annyira bonyolult, mint egy Word szövegszerkesztő.

Nyilván lehet vele galibát csinálni és akkor időbe és energiába kerül a dolog, de ez is egy opció, ha a honlapkészítő cég megengedi ezt a lehetőséget, ugyanis általában ez könnyebb feladat, mint a honlap összerakása. Funkciók alatt pedig blogolási lehetőséget, slide-ot, kitölthető űrlapokat (formokat) árajánlathoz, képgalériákat a referenciákhoz, termékkatalógust, nyelvválasztót, hírlevél feliratkozási lehetőséget értünk.

Ebben az esetben is tisztázni kell, hogy működjön-e adatbázis mondjuk a formok mögött. Ugyanis, ha valaki kapcsolati formon keresztül megkeres Téged és Te erről kapsz egy e-mailt az elég lehet. Ha azonban hírlevélre iratkozik fel, akkor fontos, hogy külön adatbázisban tárolásra kerüljenek az adatai.

És itt a webjogra is figyelnie kell a webfejlesztőnek, hogy tevőleges magatartással iratkozzon fel, azaz a checkbox-ot be kell jelölnie, amivel ez nyomatékosítva van a számára.

Honlapfejlesztés, honlap módosítása miután már elkészült a honlap

Miután elkészült a honlapod, nem ért véget a munka. A weblap olyan, mint egy családi ház. Mindig lehet rajta dolgozni és ha sok évig ez nem történik meg, akkor elavul. Éppen ezért olyan honlapkészítő céget válassz, akivel jó hosszú távon együttműködni és biztosan számíthatsz rá.

Sok ügyfél keresett meg azzal a problémával, hogy a weboldalkészítés árát megfizette, repültek a százezrek, de most nem elérhető, nincs szabad kapacitása stb. a honlapfejlesztő cégnek, akivel az oldalt anno csináltatta. Ez abban az esetben is előfordulhat, ha egy cég csak a honlapfejlesztés árakat illetően a nagy pénzre hajt.

Megcsinálja az oldalt 300-700 e Ft-ért, de utána apróságokat 5-15 e Ft-os óradíjon sem szeretne elvégezni, mert abban nincs nagy pénz. De akkor a kedves ügyfél a lojalitásával együtt kihez forduljon? Annak ellenére, hogy más munkája után nem lehet felelősséget vállalni, segítenünk kell ezeken az ügyfeleken.

Ha pedig esetleg szakmailag találunk hibát vagy egyszerűbb megoldást, akkor ezt is meg lehet beszélni az ügyéllel és tovább fejleszteni a honlapot. Mégsem várható el tőle, hogy amiatt, hogy nem segítenek neki azok, akik a weblapot elkészítették, emiatt új honlap készítés árajánlatot kérjen be és fizesse ki újra a honlapkészítés árát.

Sokszor azonban a honlapfejlesztés árak túl magasnak tűnnek, mert az ügyfél már kiköltekezett és az új webfejlesztőjét okolja, ha a csontvázak hullanak ki… Ugyanis ő csak annyit lát, hogy eddig működött a honlap és nem tudja, hogy az is előfordulhat, hogy a kiváltságos szent szűz összes jóindulata is kevés lenne ahhoz, hogy idővel ne „szálljon el” a honlap, főleg, ha megkapargáljuk a felszínét és elkezd rajta ügyködni a weblapfejlesztő kisiparos.

Ebből a szempontból nézve érthető, ha valaki hálátlan feladatnak látja és nem akar más hibás munkájának javításával bíbelődni. Inkább ad egy új weboldalkészítés árat és elölről megcsinálja az egészet, korrekten tetőtől talpig.

Keresőoptimalizálás (SEO) és online marketing költségek

Több milliárd honlap van, így azzal, hogy elkészült a honlapod, önmagában nem fog semmi sem történni. Nem lesz rajta magától túl nagy forgalom. Éppen ezért, például Google Ads reklámra van szükség, ahol többnyire klikkelésenként kell fizetni a látogatók után.

Hirdethetsz a Facebook-on, PR cikket is megjeleníthetsz stb. Azonban ebben az esetben folyamatosan fizetned kell a forgalomért. Nagy, komoly cégek a bevétel egy részét mindig visszaforgatják a marketingbe. Még a brand építés után is…

Különben idővel lehúzhatnák a rolót. Ehhez tudatos marketing tervezés kell, meg kell vizsgálni a piacot, ahogyan egy ház építését is megelőzi a tervezési fázis.

A másik megoldás (és a kettő nem zárja ki egymást), hogy az adott kulcsszavakra nem fizetett hirdetést jelenítesz meg, hanem tartalmas, minőségi cikkek és SEO segítségével bejáratod a honlapodat. A honlapodat folyamatosan kell optimalizálni, fejleszteni, ha meg szeretnéd tartani a forgalmat.

Bármikor beléphet egy új piaci szereplő, folyamatosan fejlődik a technológia stb. Ha van időd, szakértelmed (vagy hajlandó vagy tanulni) és van energiád, akkor Te is írhatsz SEO tartalmú szöveget, de fizethetsz is érte.

SEO és marketing ügynökségek árai

Független szabadúszó nagyjából 6-20 e Ft / óradíjon dolgozik. Komoly SEO ügynökségek 10-20 e és 40 e Ft közötti óradíjat is elkérhetnek tőled. Ez a marketing ügynökségekre is igaz. A SEO cikkek megírását a téma kutatása és kulcsszóelemzés előzi meg, így a cikkek megírása csak a munka egyik részét képezi.

A SEO lényege, hogy dolgozni kell a honlapodon (on-site SEO) és azon túl (off-site SEO), így a linképítésre is szükség lehet, ahol kulcsszóra linkelik meg az oldaladat.

Közösségi média és annak hatása

Főleg a brand építés szempontjából lehet jelentősége. Ezeken a platformokon nemcsak tartalmakat érdemes megosztani, hanem közvetlen kapcsolatot lehet ápolni a célcsoporttal, véleményt is kérhetünk tőlük. Így nemcsak a megválogatott vélemények lesznek elhelyezve a honlapunkon, ami sokkal életszerűbb.

Csak igényes dolgokat töltsünk fel, amivel segítünk leendő ügyfeleinknek. Ha ehhez nincs affinitásunk, időnk, kedvünk, akkor ezt is el tudja végezni az online marketing szakember a fenti árakon.

A honlap tartalmi elemei

Sok vállalkozó ott rontja el, hogy megrendeli a honlapkészítést, de rossz minőségű tartalmat tesz fel rá. Ez a képekre, videókra, szövegre egyaránt értendő. Ezzel mit fogunk sugallni a nagyérdeműnek? Mivel fognak minket azonosítani?

Ha nem akarunk tanulópénzt és időt, energiát kifizetni, akkor vagy tanuljunk bele a SEO alapú marketingbe, vagy szervezzük ki. Nem kell mindenhez érteni, főleg egy gyorsan változó piacon. Mérjük fel, hogy mihez értünk: kreatív, működő vállalkozói ötletek megalkotása, vagy ennek az ötletnek a megvalósítása, vagy a vállalkozás fenntartása és fejlesztése.

Ezen belül lehet tovább felnagyítani a konkrét részleteket a munka és a megvalósítás kapcsán. Ezután beszélhetünk a piac felméréséről, gazdasági és marketing tervezésről és így tovább… és ennek csupán egyik eleme a honlap elkészítése.

Összefoglalás

Ha weboldalkészítés árak, vagy weboldal fejlesztés iránt érdeklődsz, akkor legyél körültekintő és pontosan gondolod végig, hogy mire van szükséged pontosan. Ne csak az árakat nézd, hanem azt is, hogy jól együtt tudj dolgozni hosszú távon az adott céggel.

Különben elképzelhető, hogy úgy érzed magad, mint egy tinilány, aki százezreket vert el egy plázában mindenféle kacatokra, amire valójában nincs is szüksége, de legalább addig jól érezte magát.